+48 607 055 083

GRUNTOWNY WYMIENNIK CIEPŁA

GWC – duża oszczędność w Twoim domu

Gruntowe Wymienniki Ciepła to systemy urządzeń, które spowodują, że ogrzewanie budynków w sezonie cieplnym będzie dużo tańsze. Warto zainwestować w systemy GWC, jeśli posiadasz większy budynek i i chcesz w swoim domu lub siedzibie firmy płacić mniej za ogrzewanie.

W zależności od właściwości budynku, zainstalowanie w nim Gruntowych Wymienników Ciepła może zwrócić się już po roku, a najdalej po siedmiu latach: tyle mniej będziesz płacił za ogrzewanie, jeśli zdecydujesz się na ofertę firmy Marad instalacji nowoczesnych systemów GWC.

Nasza firma na radomskim rynku ma już spore doświadczenie: zainstalowaliśmy już kilkanaście gruntowych wymienników ciepła, dzięki którym nasi klienci zaczęli oszczędzać naprawdę realne pieniądze na utrzymaniu swoich nieruchomości w zimie.

 

Jak zadziała GWC w Twoim domu?

Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta: gdy w zimie na zewnątrz temperatura wynosi powiedzmy -10 stopni Celsjusza, w ziemi na głębokości półtora metra panująca temperatura to około 8 stopni.

To 18 stopni różnicy, którą musiałbyś zniwelować ogrzewaniem domu, jeśli chciałbyś wentylować wnętrza powietrzem bezpośrednio z zewnątrz.

Gruntowy Wymiennik Ciepła, założony pod ziemią, zanim wpuści powietrze do systemu wentylacyjnego budynku, ogrzeje je w swoich przewodach wentylacyjnych naturalnym ciepłem gruntowym.

Będziesz wentylował swój dom cieplejszym powietrzem, dzięki czemu mniej wydasz na jego ogrzanie. W skali kilku miesięcy sezonu grzewczego to naprawdę duże oszczędności.

 

Firma Marad zainstaluje dla Ciebie Gruntowe Wymienniki Ciepła w Radomiu

To, w jaki sposób Gruntowy Wymiennik Ciepła będzie zamontowany w Twoim budynku, zależy od właściwości nieruchomości. Dlatego jeśli zdecydujesz się na taką usługę, nasz przedstawiciel przyjedzie na miejsce i niezobowiązująco przeprowadzi wizję lokalna oraz zaproponuje wycenę. Ponieważ system GWC najbardziej efektywnie będzie się sprawdzał wtedy, gdy sam budynek będzie właściwie docieplony, sprawdzimy to i ewentualnie zasugerujemy Ci docieplenie ścian przed zamontowaniem GWC. Przecież zależy nam, abyś był w pełni zadowolony i aby Gruntowy Wymiennik Ciepła szybko się zwrócił

Zasada działania gruntowego powietrznego wymiennika ciepła polega na wykorzystaniu stałej temperatury gruntu, oscylującej na poziomie ok. 8-10°C (na głębokości > 1,3 m poniżej rzędnej terenu), do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem kolektorów. Powietrze to jest następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej (najczęściej rekuperatora) i rozprowadzane w budynku systemem rur wentylacyjnych. Doświadczenia pokazują, że dzięki zastosowaniu GPWC można podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza o 22 °C w zimie i obniżyć o 20 °C w lecie. Dzięki takiemu zabiegowi powietrze zasysane zimą do centrali wentylacyjno-rekuperacyjnej zostaje wstępnie ogrzane, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania powietrza do wymaganej temperatury w danym obiekcie. Analogicznie w lecie w przypadku wystąpienia upałów z temperaturami do 33 °C powietrza po przejściu przez wymiennik ochłodzi się do temperatury 16°C. Nie ma wówczas koniczności montowania instalacji klimatyzacyjnej, która zapewnia jedynie chłodne powietrze lokalnie, blisko klimatyzatora.